23 серпня 1939 року народний комісар закордонних справ Радянського Союзу В’ячеслав Молотов і міністр закордонних справ нацистської Німеччини Йоахім фон Ріббентроп підписали договір про ненапад. У додатковому таємному протоколі вони поділили “сфери впливу” двох держав у Центрально-Східній Європі.
1 вересня 1939 року почалася Друга світова війна – нацистська Німеччина напала на Польську державу. Вже 17 вересня на цю територію увійшли війська Радянського Союзу. У промові на радіо Молотов мотивував це начебто намаганням захистити місцеве українське та білоруське населення: “Радянський уряд вважає своїм священним обов’язком подати руку допомоги братам-українцям і братам-білорусам, які населяють Польщу”.
28 вересня Радянський Союз та нацистська Німеччина уклали договір “Про дружбу і кордон”, у якому закріпили остаточну лінію поділу Польської держави. Відповідну мапу опублікували в пресі.
Волинь та Галичина стали простором для воєнних дій між польськими, німецькими і радянськими військами, які супроводжувались бомбардуванням міст, насильством проти військовополонених та цивільного населення.
Кожна точка на мапі – це безліч маленьких історій. Але як з’єднати їх в одну велику історію війни?
Друга кімната розповідає історію початку Другої світової війни голосами її безпосередніх очевидців. В ній представлені 10 історій людей з різних куточків Західної України, а також Польщі.
Для великих політиків і воєначальників війна – це просто мапа на столі, на якій вони відсторонено змінювали лінії кордонів. Натомість, “маленькі” люди бачили її зовсім по-іншому. Дехто з них, внаслідок воєнних дій, стали біженцями, інші – під час війни вперше побачили вбивства.
ОСНОВНА ЕКСПОЗИЦІЯ
БАРАК №2 (МУЗЕЙНИЙ ХАБ)