«БАГАТО КАДРІВ НАГАДУЮТЬ СЦЕНИ З ФІЛЬМУ, АЛЕ ТЕПЕР ЦЕ НАША РЕАЛЬНІСТЬ» – В МУЗЕЇ ВІДКРИЛАСЬ ВИСТАВКА TRIBUNAL

Музей «Територія Терору» вперше з 24 лютого відкрив свої двері для відвідувачів. 20 вересня тут відбулось відкриття виставки артфотографки та художниці, киянки Вєри Бланш – «TRIBUNAL».

 

Виставка презентує фотографії, авторства Вєри Бланш, які вона зробила під час своїх поїздок у Київ, Бучу, Бородянку, Краматорськ, Слов’янськ та Бахмут у перші чотири місяці повномасштабного вторгнення росії на територію України. Доповнюють виставку особисті речі та спорядження російського військового льотчика, СУ-25 якого збили над Ізюмом, а впав він вже на території Луганської області. Ці артефакти надала директорка Луганського обласного краєзнавчого музею Олеся Мілованова, яка змогла їх забрати під час своєї евакуації до Львова.

 

Відкриваючи виставку, директорка Музею Ольга Гончар зазначила, що ця виставка буде першою після відновлення роботи, а відтак Музей готовий приймати нових відвідувачів:

 

«Ми відкриваємось у частково законсервованому форматі, тому що більшість експонатів схована, а решта – законсервовані згідно з усіма рекомендаціями безпеки. Це насправді дуже символічно, адже багато музеїв на території України сьогодні не працюють, а деякі постраждали чи взагалі знищені внаслідок російської агресії».

 

Куратор виставки Андрій Рибка відзначив високу мистецьку та історичну цінність фотографій, кожна з яких документує воєнні злочини, вчинені росіянами на території України. Згодом же, це стане доказовою базою під час Міжнародного трибуналу на військовими злочинцями з рф.

 

«Побачивши фотографії, я одразу зрозумів, що їх потрібно представити саме у музеї «Територія Терору», адже вони показують, як багато спільного між тоталітарними режимами Радянського Союзу та теперішньої росії», – наголосив він.

 

Вєра Бланш – до війни відома українська фешн- та артфотографка, яка знімала для Vogue, Dazed and Confused, Fucking Young, Harper`s Bazaar та співпрацювала з модними брендами. З початком повномасштабного вторгнення отримала акредитацію від Міністерства оборони України та почала документувати війну.

 

«Я вдячна усім, хто підтримав виставку та дав їй збутись, адже як сказав Вінстон Черчилль: «Якщо ми економимо на культурі, то за що ми тоді воюємо?». Виставка починається з фотографії, на якій я на фоні зруйнованого будинку. Відтепер щоразу, коли мене просять автопортрет, то надсилаю це фото. Моєю основною метою є показати, що буде, якщо живий щит – Україна, впаде. Тому ця виставка найперше націлена на європейців. Багато кадрів нагадують сцени з голлівудських блокбастерів, але це насправді наша реальність.

 

Моїм супроводом під час поїздок були волонтери, медики, військові – це ті три категорії людей, на яких сьогодні тримається наша перемога. Фото зображують жорстокість російських військових, щоб ні в кого не виникало ілюзій про «хороших росіян» – це потвори, який потрібно приборкати. Хочу, щоб фото використали під час Міжнародного трибуналу на рф.

 

Окремо відзначну парашут та спорядження російського льотчика. Ці речі до Львова привезла Олеся Мілованова, коли разом зі своїм сином евакуйовувалась з окупованих територій. Зокрема, фотографію льотчика, зроблену її сином, яка представлена як частина експозиції», – розповіла під час презентації виставки Вєра Бланш.

 

Виставка триватиме до 20 жовтня. Розташована в Бараці №1 Музею (проспект В’ячеслава Чорновола, 45 г). Вхід на виставку згідно з ціною вхідних квитків у Музей.