День пам’яті жертв Голокосту

“Ми всі люди, ми всі маємо право на життя” (Тадеуш Млодніцький, Праведник народів світу, який врятував сімох євреїв у містечку Миколаїв на Львівщині)

27 січня, у Міжнародний День пам’яті жертв Голокосту, ми зібралися онлайн, щоб вшанувати пам’ять постраждалих.

Окрім цього, на території колишнього Табору примусових робіт “Янівська” і біля пам’ятника жертвам Львівського гетто відбулось покладання квітів.

Першою подією став перегляд фільмів від ГО Гілель Львів “Людяність на межі життя”.
 
Короткометражні фільми розкрили дві неймовірні історії: Станіслави Христофорової – про батька Тадеуша Млодніцького, а також Аарона Вайса, родина якого була врятована завдяки Юлії Щепанюк.
Історія пані Станіслави була записана в рамках усноісторичного проєкту #непочуті, а історію Аарона Вайса також можна почути в експозиції музею “Територія Терору”.
“Існує багато добрих та хороших людей, проте не так багато є сміливих”, – зазначила Наталія Толок, голова львівського осередку ГО “Гілель”.

Другою онлайн-подією став перформанс “Акт пам’яті”, спільно з Theater Na de Dam (Амстердам) та ГО Пост Беллум-Україна.

Перформанс – творча рефлексія на інтерв’ю з Миколою Петренко, яке було записане 2019 року в рамках проєкту #непочуті.
Микола Петренко – свідок трагічних подій ХХ століття: примусової колективізації, Голодомору, Голокосту, післявоєнних митарств колишніх жертв нацизму в СРСР.
Був вивезений на примусові роботи до Райху та функціонування нацистських концентраційних таборів; очевидець подій в таборі примусових робіт “Янівська” у Львові.
Пан Микола відійшов у засвіти у 2020 році.
“Ми робимо даний акт пам’яті, щоб ці історії стали видимими та почутими для нас самих”, – зазначила координаторка пеформансу, членкиня команди Музею та голова Пост Беллум-Україна Христина Рутар.
 
Запис перформансу буде доступний для перегляду згодом.
 
Страшні події залишають вічні сліди в історії, наше ж завдання – зберігати світлу пам’ять про них.

Текст: Оксана Прокопчук

Фото: Наталія Хасаншін