Документальне видання “Пересильне видання №25 у Львові”

Пересильна тюрма розташовувалась у львівській дільниці Підзамче у 1944-1955 роках. Основною її функцією було короткочасне утримання в’язнів та організація їхнього подальшого транспортування до виправних колоній, виправно-трудових таборів або інших тюрем.
Станом на 1947 рік таких тюрем у системі ГУГЛАГ-у було 57 – найвідоміші розташовувались на території Росії. Щодо України, то найбільша установа цього типу була розташована у Львові – вона стала місцем концентрації в’язнів з шести областей Західної України.
Це – радянські та німецькі військовослужбовці, учасники українського та польського підпілля, особи, засуджені за кримінальні та побутові злочини. Українці, поляки, росіяни, євреї, білоруси, вірмени… У стінах “пересилки” одночасно могли перебувати від 3 до 6 тисяч осіб.
Всього ж з 1944 по 1953 року було депортовано близько 210 тисяч осіб з територій Західної України.
 
Сьогодні на цьому місці розташовані поліклініка, приватні структури, а також музей “Територія Терору”, який цього року започатковує розмову про місце, що довгий час було поза пам’яттю Львова та України. Документальне видання розповідає не тільки історію Пересильної тюрми, але й людей, чия доля була пов’язана з цим трагічним місцем.

Видання було створено за підтримки Українського інституту національної пам’яті.