«Зароджується нова форма зла», – розмова з Ольгою Гончар

У середині березня цього року я брала інтерв’ю у Ольги Гончар, директорки музею «Територія терору» у Львові та ініціаторки створення Музейного кризового центру. З моменту ескалації війни Росії проти України 24 лютого Центр надає фінансову підтримку музейникам зі складними життєвими обставинами, а також тим, хто має матеріальні труднощі, але продовжує працювати, зокрема, у зоні бойових дій. Також ми обговорювали контент «Території Терору» в контексті українських політичних подій, захист спадщини під час війни та порівнювали нинішню російську агресію з історичними подіями. Хоча ми із Ольгою спілкувалися в березні, ці проблеми в Україні залишаються актуальними і сьогодні. Інтерв’ю було трохи відредаговано.

Ольга Гончар. Фото: Аліна Кіндяк

Розкажіть про роботу, яку ви виконуєте в музеї «Територія терору»?
Я є директоркою музею «Територія Терору», займаюся адмініструванням та координуванням всіх його відділів – фондового, інформаційного, відділу розвитку. Також я беру участь у творенні концепції музейної роботи  і репрезентую його. Музей «Територія терору» маленький, у нас невеликий колектив і ми всі задіяні у вирішенні різних завдань. У часи кризи – ковіду чи війни – я швидко генерую плани на подальшу працю та виживання.

Чому був заснований музей? Як на його кураторство вплинув Майдан і події після нього?

Музей заснувала Львівська міська рада  у 2009 році, в його основі усна історія, історії людей, які мають досвід репресій і депортацій, переважно львів’ян і мешканців Західної України. Спочатку планувалося, що нашим музеєм буде приміщення Тюрми на Лонцького (колишній слідчий ізолятор, здебільшого, для політичних злочинців).  Однак, потім Тюрма стала національним музеєм, а місто захотіло мати свій власний музей на цю тему. І якщо на початках створення «Території терору» головним був досвід Львова і Західної України, то після Майдану 2014 року стало зрозуміло, що крім нашого локального досвіду, є потреба дослідити досвід інших народів – поляків, євреїв  та

інших етнічних груп, які зазнали тут репресій. Адже Львів –  багатонаціональне місто, і нацистський та радянський терор стосувався на  лише українців чи львів’ян. І  саме Революція гідності стала переломним моментом, коли ми почали дивитися на цю історію ширше –ми дивимося на цю ситуацію з людської перспективи – не з національної чи релігійної. Ми досліджуємо  людину у часи, коли темрява згущується, коли вона робить вибір – стати праведником світу чи колаборантом, вбивати чи рятувати,  чи, може, перечекати до кращих часів. Можливо тому, що Революція гідності показала міжнародний вимір України, і ми почали себе усвідомлювати не просто як пострадянська, постколоніальна чи посттоталітарна країна, а як суб’єктна і самостійна держава.

Музей присвячений насильству та терору. Як збережена там історія сформувала відповідь на російське вторгнення? Чи існують зараз паралелі з

минулими історичними подіями?

У колекції нашого музею є близько 400 інтерв’ю, в  яких представлено досвід людей, репресованих СРСР, здебільшого це українці. Зокрема, у нас є історії українських митців, яких переслідували за те, що вони не дотримувалися канонів соцреалізму, або за націоналізм, як це трактував СРСР.  Ці історії демонструють бажання Радянського Союзу знищити Україну, і Росія як спадкоємиця СРСР зберігає цю тяглість. Наші свідки завжди говорять, що українці, які розмовляють  російською мовою  ідеально,  – це ті, хто прибули із заслання, і їхня російська мова – мова їхнього побуту на чужині, вони вивчили її, тому що треба було вижити. Це також свідчить про те, що російська мова в Україні – це частина плану  переслідування українців, також спосіб вижити в  умовах знищення. 

Як на мене, нинішні події – це частина довгого плану знищення України,  ідея вторгнення  24 лютого не виникла спонтанно сьогодні чи вчора, це продовження російсько-української війни, яка триває не одну сотню років. Але методи, якими вона ведеться, не можна порівнювати з іншими війнами, тому що це нова форма зла, яка зароджується зараз. Адже всі міжнародні домовленості – не стріляти в медиків, у культурні об’єкти, житлові квартали – не діють. Те, що робить Росія – не можна назвати нацизмом чи фашизмом, це нова форма зла, для якої ще не вигадали термін. Усталена система безпеки, до якої ми звикли у другій половині ХХ століття і на початку ХХІ, не працює. Міністерка реінтеграції тимчасово окупованих територій України, очільниця Координаційного штабу з питань поводження із військовополоненими Ірина

Верещук вчора говорила, що Червоний Хрест боїться сюди їхати, місія ООН не дієва. Ми бачимо, як російські військові розстрілюють гуманітарні коридори, грабують гуманітарні вантажі,  обстрілюють пологові будинки та лікарні:  це нове обличчя зла.  Тому в нашого музею після перемоги буде багато роботи, щоб це зафіксувати, але зараз ми зайняті дещо іншим.

На чому зараз сконцентрована ваша увага?

По-перше, (робота над збереженням спадщини найбільше сконцентрована над) збереженням колекції музею «Території терору», посилення нашої безпеки через співпрацю з міжнародними донорами. По-друге, третього березня в співпраці з різними громадськими організаціями і партнерами нашого музею, я заснувала Музейний кризовий центр. Оскільки я була на зв’язку із директорами музеїв, котрі опинилися під авіаударами, то зрозуміла, що музейники в цих регіонах залишилися без ресурсу для виживання, багатьом не виплатили зарплату, а коли розпочались бомбардування, то з’ясувалося, що грошей нема. Ми одразу розпочали моніторинг потреб музеїв і музейників, аби побачити, хто потребував коштів на базові потреби, та скільки. Ми також почали шукати тих, хто міг би надати їм цю допомогу. Отож за 15 днів війни  ми допомогли 36 музейним інституціям у 8 регіонах, а це 194 людини.

Музейний кризовий центр зараз покриває першочергові потреби без громіздких бюрократичних процедур, як працюють державні органи. Надалі ми вбачаємо роботу Центру як ініціативи щодо збереження культурної спадщини.

 

Інфографіка діяльності Музейного кризового центру через 111 днів після її початку. Джерело: сторінка Музейного кризового центру у Facebook.

Що із культурних цінностей стоїть на кону війни?

На кону зараз не тільки українська культурна спадщина, а й світова, яка зберігається в колекціях українських музеях. Уявіть велику країну в центрі Європи, культуру,
ідентичність, історію якої намагаються стерти повністю, залишивши натомість білу
пляму. На конференції ЮНЕСКО один із директорів українських архівів сказав, що
російські загарбники прицільно ведуть вогонь по архівах, в яких
зберігаються документи про злочини радянського режиму. Отже, на кону стоїть правда і історична справедливість.

Як зараз виглядає ваше повсякденне життя? Життя ваших колег із «Території терору» чи інших музеїв? Чи ставлять люди себе під загрозу, щоб захистити колекції?

Я працюю 24 години на добу, алене забуваю про щоденне піклування про себе – приймаю вітаміни, ходжу на масаж, займаюся спортом, роблю манікюр – все під контролем. Моя сім’я евакуювалася з Броварів, тому живемо великою родиною в маленькій квартирі. Бувають насичені дні, із 5-ма інтерв’ю в день іноземними мовами, а також багато інших викликів; трапляються і спокійні дні, та навіть тоді я задіяна у вирішенні запитів.

Команда «Території терору» займається здебільшого музеєм – працюємо в офісі і оперативно реагуємо на всі виклики війни і нові форми роботи, ніхто не поїхав з країни. Але є ті, хто займається волонтерством. Наприклад, наша історикиня Ліана Бліхарська очолює гуманітарний штаб у Жовкві, і ми її не відволікаємо на офісну роботу. У нашому музеї немає таких загроз, як у музеях на окупованих територіях, що опиняються під авіа ударами. Лише два дні тому (13 березня) біля Львова ракетний удар по Яворівському полігону. Знаю, що директор Харківського історичного музею та
більшість його команди працюють в умовах, коли місто щодня потерпає від атак свинцем. Чому вони там? По-перше, тому, що все сталося занадто швидко, і якби вони
навіть хотіли евакуюватися, то не могли цього зробити. А по-друге, тому що
люблять свої музеї і розуміють цінність колекцій.

Чи є щось важливе, про що б мала знати міжнародна аудиторія?

Світ повинен розуміти, що Росія воює не з Україною, а з усім цивілізованим світом. І якщо ваші люди будуть робити вигляд, що їх це не стосується, завтра росія нападе на вас.
_____________________
Ольга Гончар – культурологиня, проєк менеджерка та менеджерка із комунікацій. Директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія терору» у Львові. Досліджує особливості PR та культурно-музейного менеджменту в Україні, зокрема в регіональному контексті. Є також комунікаційним експертом проєкту «Культурна дипломатія між регіонами України» у прифронтових та звільнених містах Донецької та Луганської областей, проєкту «Музей відкрито на ремонт», експедиції «ТУТ І ТАМ», та ін. Вона є співкураторкою експериментальної виставки про АТО в Луганському краєзнавчому музеї в Старобільську та ініціаторкою проєкту «Музейний кризовий центр» і «Швидка музейна допомога», які були створені в перші дні російської війни проти України.