Монумент слави у “Території Терору”

Меморіал Переможцям над нацизмом у Другій світовій війні (до 2007 Монумент Бойової слави Збройних сил СРСР) складався з двох монументальних скульптур “Батьківщини-Матері” та воїна, горизонтальної стели, на якій розміщені горельєфи зі зображеннями сюжетів з історії радянської армії і 30-ти метрової гранітної стели з 5-ма горельєфними зображеннями “Танкіста”, “Артилериста”, “Матроса”, “Піхотинця” та “Льотчика”.

Світлина з Меморіалу, 80-ті роки

Створення меморіалу ініціювало командування Прикарпатського військового округу. З 12 конкурсних заявок перше місце отримав проєкт молодого скульптора Ярослава Мотики, який тоді проходив строкову військову службу. 

З його спогадів відомо, що спочатку меморіальний комплекс скульптор задумав створити на основі метафоричного образа оголеного воїна:

 

“…мені захотілося і воїна зробити оголеного, знаєте, показати його красу, так як такого Геракла! Він ніби напів лежить і так встромив меч у землю на таких каміннях, і так відчувається, що він не боїться нічого, він – Геракл”.

“І я розказую, що то є символ українського воїна, бо ми ж не воююча країна, ми ж мирна країна. І я не хочу показувати з мечем так як в Сталінграді, бо вже є там з мечем”.

Однак під час роботи над проектом за рішенням військового командування довелось змінити на матір, яка вручає меч воїну. Мотивуючи це прозорістю та легкому прочитанню образів.

Ярослав Мотика під час запису інтерв'ю для усноісторичного проєкту #непочуті

Ярослав Мотика народився у 1943 році в селі Староміщина на Тернопільщині. 13 листопада 1944 року його батька – Миколу Мотику, столяра залізничної станції “Підволочиськ”, заарештував НКДБ за обвинуваченням у підтримці зв’язків з підпіллям ОУН. 8 березня 1945 року він засуджений до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна. У 1950 році сім’я Мотик була змушена переїхати до Львова перед загрозою депортації до Сибіру.

Сьогодні, історію пана Ярослава можна почути в експозиції нашого Музею.

До роботи над проектом Ярослав Мотика запросив свого вчителя Дмитра Крвавича, львівського скульптора Емануїла Миська, художника Олександра Пирожкова та архітекторів Мирона Вендзиловича і Аполлона Ограновича.

У 1970 році меморіал відкрито на вулиці Стрийській, поруч із Львівським вищим військово-політичним училищем.

 

У 1972 році проект отримав Державну премію УРСР ім. Т. Шевченка.

Перетворення Монументу на музейний експонат

Наприкінці 2018 року виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив рішення “Про вжиття заходів з усунення аварійності Монумента Бойової слави Радянських Збройних Сил на вул. Стрийській”. Демонтаж стели з горельєфами розпочався у 2019 році. З того ж року — у колекції радянського монументального мистецтва Меморіального музею тоталітарних режимів “Територія Терору”.

Горельєфи у Колекції радянського монументального мистецтва

У вересні 2019 року горельєфи були переміщенні до Відня для того, щоб взяти участь у виставці «Між вогнем і вогнем. Українське мистецтво зараз» в галереї при Австрійській академії образотворчого мистецтва у Відні. 

Кураторський дует Аліси Ложкіної і Костянтина Акінші представив проєкт, у фокусі якого новітнє українське мистецтво, а також трансформації в країні, що переживає непростий і водночас надзвичайно цікавий етап історії. 

Виставка складалася з робіт 22 українських художників, скульпторів, фотографів та інших митців, які працюють з різними медіумами.

 

Для Музею це став перший досвід великої міжнародної виставки та транспортування великогабаритних горельєфів на таку відстань. 

Горельєфи на виставці у Відні

Переміщення барельєфів у 2021 році

У квітні 2021 року розпочався демонтаж барельєфів Монументу слави, які зображали історію Радянської армії в шести багатофігурних горельєфах, розташованих з обох боків стели: 

 

1.Народження Червоної армії

2. Громадянська війна

3. Визволення Західної України (Вторгнення СРСР до Польщі)

4. Рік 1941-й

5. Велика Вітчизняна війна (Німецько-радянська війна)

6. Перемога

Процес демонтажу

Демонтаж тривав протягом квітня – липня 2021 року.

 

Наразі, Монумент розміщено на території музейного комплексу – окремі фрагменти були пошкоджені під час демонтажу, тому вони потребують відновлення.