Презентація онлайн платформи “Втрачене дитинство”

19 травня, в межах програми Міжнародного дня музеїв у Львові у приміщенні Львівського муніципального мистецького центру ми зустрілися аби поспілкуватися на тему нових реалій роботи музейних інституцій в часи пандемії та війни. Ми говорили про силу інновацій та диджиталізованих проєктів, необхідність розвитку цифрових задумів та нових стратегій командної роботи музейників в онлайн і оффлайн форматах. Заодно презентували спільні напрацювання з чеською громадською організацією Post Bellum (Paměť národa) – платформу “Втрачене дитинство”.

“Втрачене дитинство” – це проєкт, над яким “Територія Терору” та Paměť národa працювали впродовж 2021 року в умовах “ковідної” кризи. А презентацію платформи нам довелося робити під час війни. Що, одначе, лише додає актуальності цьому проєкту, котрий розповідає історії репресованих та депортованих дітей т.зв. ворогів народу, здебільшого з заходу України протягом кінця 1940-х – початку 1950-х років.

Онлайн-платформа “Втрачене дитинство” https://lostchildhood.org.ua/ містить історії тих, хто був репресований у дитячому віці, переживши важку травму депортації.

Платформу побудовано за принципом “Тут” – велике переміщення – “Там”. Ключовим візуальним елементом організації матеріалів є мапа та вагон-телятник – засіб примусового переміщення. Візуальні елементи містять референси до спогадів наших героїв – свідків страшних історичних подій.

Крім біографій та усноісторичних свідчень 30 героїв та героїнь нашого проєкту, на платформі розміщено 12 тематичних онлайн-лекцій, мистецькі рефлексії, методичні рекомендації для освітян, що працюють із відповідною тематикою, а також дайджест головних подій за час реалізації проєкту.

 

Ділимося з вами посиланням на відеозапис зустрічі, а також прямим посиланням на платформу “Втраченого дитинства”:

https://www.youtube.com/watch?v=pc_RHN9zKI4

https://lostchildhood.org.ua/

До слова, виставку можна переглянути й наживо на площі перед входом до нашого Музею. На стендах представлені фото оповідачів, їхні біографії, візуалізації спогадів та фрагменти оповідей, які часто відображають не лише приватний досвід однієї людини, а можуть слугувати спільним наративом для багатьох, хто пережив страшні події XX століття. Зісканувавши QR-код на кожному стенді, можна довідатись детальні історії учасників та учасниць проєкту, розміщені в міжнародному архіві Memory of nations.

Нагадаємо, що проєкт було підтримано Європейським Союзом за програмою House of Europe.