Форум Видавців у “Території Терору”

18 вересня ми стали частинкою цьогорічного Форум Видавців: суботнім вечором Музей провів одразу дві презентації.
 
О 18:00 відбулась презентація документального видання “Пересильна тюрма №25 у Львові”. Це робота команди Музею за підтримки Українського інститут національної пам’яті, яка містить не тільки архівні відомості про “пересилку” – але й усноісторичні свідчення людей, чия доля була пов’язана з тюрмою №25.

Директорка Музею, Ольга Гончар, розповіла про виклики роботи над виданням, а також родинну історію Михайла Войченко, який перебував у стінах “пересилки”:

 

“Мені не була відома його історія, коли я стала директоркою Музею. Тепер, здається, родинна історія “замкнулась” “
Пересильна тюрма розташовувалась у львівській дільниці Підзамче у 1944-1955 роках. Основною її функцією було короткочасне утримання в’язнів та організація їхнього подальшого транспортування до виправних колоній, виправно-трудових таборів або інших тюрем. Станом на 1947 рік таких тюрем у системі ГУГЛАГ-у було 57 – найвідоміші розташовувались на території Росії. Щодо України, то найбільша установа цього типу були розташована у Львові – вона стала місцем концентрації в’язнів з шести областей Західної України. Це – радянські та німецькі військовослужбовці, учасники українського та польського підпілля, особи, засуджені за кримінальні та побутові злочини. Українці, поляки, росіяни, євреї, білоруси, вірмени… У стінах “пересилки” одночасно могли перебувати від 3 до 6 тисяч осіб. Всього ж з 1944 по 1953 року було депортовано близько 210 тисяч осіб з територій Західної України.
 
Сьогодні на цьому місці розташовані поліклініка, приватні структури, а також музей “Територія Терору”, який цього року започатковує розмову про місце, що довгий час було поза пам’яттю Львова та України. Документальне видання розповідає не тільки історію Пересильної тюрми, але й людей, чия доля була пов’язана з цим трагічним місцем.

Гостем Музею став Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті, який також долучився до презентації:

 

“Для УІНП важливо підтримувати такі ініціативи та установи, що досліджують нашу спільну історію”
Наукові співробітники Музею, Олександр Пагіря та Юрій Коденко, розповіли більше про дослідницьку роботу над виданням. Як зазначив Олександр Пагіря, подібне видання є унікальним, адже історія Пересильної тюрми №25, в якомусь роді, є унікальною для України – “пересилка” є найбільшої установою такого типу в країні.
 
Христина Рутар, координаторка усноісторичного проєкту #непочуті, розповіла про свідчення людей, що були включені у документальне видання. Одна з таких історій належить Лаврентії Харів (Таланчук), яка п’ятирічною опинилася у стінах тюрми №25.

Нагадуємо, що наразі Музей безкоштовно розповсюджує видання серед друзів та партнерів Музею. Друк став можливий завдяки підтримці Українського інституту національної пам’яті.

О 19:30 відбулась презентація книги Катерини Сергацкової “Прощавай, Ісламська державо”, яка виходить друком цього року.
 
Журналістка Катерина Сергацкова роками інтерв’ювала терористів у Східній Європі і вивчала те, як середовище впливало на вибір цих людей. Тепер все це викладено у документальній книзі – під час презентації авторка розповіла про те, як вона прийшла до теми тероризму, та чому важливо знати історії злочинців.

 

 

 

Фото: Наталія Хасанчин