«У мирний час створення такого центру розтягувалося б на досить тривалий час, може, й навіть на декілька місяців. А нам вдалося все організувати за кілька дзвінків і пару днів — і пішли перші благодійні внески», — Михайло Закопець, в.о. директора Музею народної архітектури і побуту.
За два місяці війни від Музейного кризового центру грошову допомогу отримали:
- понад 400 музейників зі сходу та півдня України, а також члени їхніх сімей
- 80 інституцій із 12 областей України
- 918 295 грн — загальна сума внесків від людей, фондів, інституцій в Україні та з-за кордону. І ця сума постійно зростає, як і кількість запитів.
Війна триває. Музеї досі в небезпеці
Тим часом Агентство ООН з культури повідомляє, що станом на 1 квітня в Україні внаслідок війни постраждали щонайменше 50 історичних об’єктів, церков та музеїв. Однак загальна картина набагато серйозніша, вважають активісти.
За інформацією Кабміну, сьогодні в Україні — 570 державних музеїв. Із них — 353 установи майже весь час перебувають під потужними артилерійськими обстрілами або у тяжкому гуманітарному становищі. Чернігівські музеї, а також Харківський, Тростянецький та Охтирський найбільше постраждали від обстрілів та вибухових хвиль. На щастя, колекції залишилися переважно недоторканими завдяки праці місцевих музейників. Деякі заклади розташовані на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Донецької та Луганської областей. Активісти стверджують, що перевірити стан цих музеїв поки що складно. Немає ні зв’язку з населеними пунктами, ні фізичного доступу до них.
Покривати запити музейників про фінансову допомогу у заблокованих містах кризовому центру допомагають активісти Emergency Support Initiative від Київської бієнале. За словами засновника ініціативи Сергія Климка, поки триває війна, це чи не єдине, що можна вдіяти. Лише повне припинення вогню з боку росії надасть змогу волонтерам дістатися окупованих місць та повноцінно оцінити ситуацію.
Відповідаючи на запитання, яким чином країни Заходу могли б допомогти в цій ситуації, Сергій Климко каже: «Оскільки НАТО не закриває наше небо від ворожої авіації, що дозволило би захистити від бомбардувань українські міста, цивільне населення та нашу культурну спадщину, допомогти може лише остаточне припинення фінансування російської армії за рахунок торгівлі газом та нафтою між країнами ЄС та рф. Введення ембарго на викопне паливо та застосування санкцій щодо найбільших російських банків — це той рішучий крок, який якнайшвидше варто зробити міжнародній спільності. Від цього багато в чому залежить тривалість цієї війни і, як результат, цілісність культурного надбання».