У березні 2020 року команда музею “Територія Терору” втілювала великий проєкт з едукаційною громадською організацією “Post Bellum” “Memory of Ukraine”, завдяки підтримці програми Transition від МЗС Чеської республіки.
Метою спільної діяльності було мережування двох чільних інституцій, які працюю з усною історією. Через запис усноісторичних свідчень людей, які пережили нацистське та радянське насильство, цей проєкт показав різницю та водночас спільність досвідів на теренах Центрально-Східної Європи упродовж ХХ століття. Важливою ціллю проєкту було диджиталізувати та популяризувувати ці свідчення – удоступнивши їх на європейському онлайн архіві та створити на їхній основі медіа наративи.
Завдяки спільній роботі, було записано 20 усноісторичних інтерв’ю очевидців з різних куточків Західної України; проведено онлайн семінар “Усна історія: освітня складова”, публічні зустрічі та опубліковано методичні рекомендації для педагогів “Історії наших сусідів” та проведено спільну едукаційну роботу з учнями та педагогинями.
Зібрання свідчень
Упродовж червня – листопада 2020 року команда записала 20 інтерв’ю з оповідачами та оповідачками. Більшість записів відбувалися у Львові зважаючи на виклики та обмеження під час карантину. Проте вдалось здійснити польові записи і у Тернополі, Моршині, Самборі – й Києві. Всі 20 історій доступні онлайн – на сайті платформи Memory of Nations.
Едукація
Важливою частиною проєкту була едукаційна віха. Зініціювавши дводенний онлайн семінар “Усна історія: освітня складова” – команді вдалось зібрати педагогів/инь з різних куточків України (50+ учасників/ць). Команда музею представили свої напрацювання усноісторичного проєкту #непочуті та поділилась досвідом створення експозиції на основі усної історії.
Також відбулась презентація унікальної методології від едукаторів з ГО “Пост Беллум” на прикладі проєкту “Історія наших сусідів” про залучення школярів до збору усноісторичних матеріалів. Ці рекомендації завдяки цьому проєкту тепер доступні українською мовою онлайн.
Продовженням роботи із педагогами/инями стала розробка прототипу та випробування співпраці зі школярами, завдяки якій учні та учениці мали змогу записати власне усноісторичне інтерв’ю.
Створення медіа-історій
На основі записаних свідчень, було створено 8 медіа-історій, присвячених окремим свідкам та свідчиням. Ці історії опубліковані у виданнях Радіо Свобода, Коридор, Історична правда та Hromadske – унікальні усноісторичні інтерв’ю, фото та відеоматеріали.
Фіналізація результатів проєкту у мистецькій виставці
Фінальним актом проєкту стала мистецька рефлексія від перформерки Вікторії Романчук.Найщемкіші елементи із усноісторичних свідчень оповідачів/ок стали постали на папері – що символізує вербалізацію спогадів; підсвітивши та додавши тіней – мисткиня закцентувала на замовчуванні та потребі берегти пам’яті.
Ознайомитися з історіямиПроєкти