Після ліквідації Польської держави Західна Україна опинилась під контролем Радянського Союзу. Щоб завоювати симпатії місцевих жителів, нова влада використовувала різні методи. Проте масове насильство стало основним інструментом радянізації регіону.
Оперативно-чекістські групи Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС) були створені ще до вводу радянських військ на територію Польської держави. Їхнє завдання – арештовувати потенційно нелояльних до радянської влади осіб: колишніх держслужбовців та військових, великих землевласників та підприємців, активістів польських, українських та єврейських політичних організацій. За три місяці під арештом опинилися майже 6 тисяч осіб.
У листопаді 1939 року Західну Україну офіційно включили до складу Радянського Союзу. Оперативно-чекістські групи переформували на стаціонарні управління НКВС, які продовжили арешти. Підстави, за словами Енн Епплбаум, “були безглуздими, а процедури суду і слідства були абсурдними, навіть сюрреалістичними”. Попри те, що засуджених систематично відправляли до таборів ГУЛАГу або страчували на місці, в’язниці регіону були переповнені. Станом на 1941 рік у них утримували понад 20 тисяч в’язнів, більшість з яких розстріляли на початку німецько-радянської війни.
Упродовж 1940-1941 років з регіону до Сибіру та Середньої Азії депортували понад 190 тисяч осіб. На заслання людей відправляли цілими сім’ями, їхнє майно відбирали.
Навіть непотрібні на перший погляд речі набували особливої цінності у довгій дорозі до таборів чи місць заслання. Чи можливо передбачити, що допоможе вижити далеко від дому?
Ця кімната – реконструкція спальні після обшуку, арешту або депортації мешканців квартири.
Навпроти – таймлайн, на якому відображені реальні масштаби радянського насильства у Західній Україні в 1939-1941 роках. Поруч з таймлайном – фото арештованих у цей час людей в анфас і профіль, з їхніх кримінальних справ.
ОСНОВНА ЕКСПОЗИЦІЯ
БАРАК №2 (МУЗЕЙНИЙ ХАБ)